A hétvége rangadója: Arsenal – Manchester United

Olvasási idő: 5 perc

Szerző: Ollé Tamás

Már a bajnokság negyedik fordulójában találkozik egymással a két ősi rivális, s bár még csak az idény elején vagyunk, az „Ágyúsok” és a „Vörös Ördögök” számára is kulcsfontosságú lesz a vasárnap délutáni mérkőzés.

Kövesd közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg.
Facebook és Instagram

Közismert mondás a labdarúgásban, hogy egy bajnokságot nem a rangadókon, hanem a kisebb csapatok elleni, olykor idegőrlő mérkőzéseken lehet megnyerni – vagy épp elbukni. Utóbbi hatványozottan igaz a Premier League-re, hiszen a „nagy hatos” számára kis túlzással minden hiba a duplájába kerül. Az idei szezon pedig akár vízválasztó is lehet Angliában.

Mert bár kétségtelen, hogy az Arsenal, a Chelsea, a Liverpool, a Manchester City, a Manchester United és a Tottenham gazdaságilag és marketingerő tekintetében is kiemelkednek az angol ligából, a Newcastle United megérkeztével egyes vélemények szerint a végéhez ért a „nagy hatos” érája, s egy új korszak következik a Premier League 1992 óta tartó történebében.

A „Főnök” és a „Professzor”

1992 és 1997 között a Sir Alex Ferguson vezette Vörös Ördögök dominálták Angliát. Az „új” bajnokság első öt szezonjában négyszer is a manchesteriek emelhették magasba a trófeát, s úton voltak a 12. bajnoki elsőségük felé, ha nem szól közbe Arséne Wenger és az Arsenal. Az 1997/98-as idény ugyanis minden tekintetben a londoniakról szólt: mindössze 1 ponttal előzték meg a címvédőt, amivel a „Professzor” az év edzője címet is elorrolta „Fergie” elől, míg az év legjobb labdarúgója díjat az Ágyúsok támadója, Dennis Bergkamp nyerte meg.

„Lehet, hogy egyszer majd együtt lovagolunk el a naplementében” – nyilatkozta egy alkalommal Sir Alex Ferguson Arséne Wengerről. | (Kép: Sky Sports)

Így aztán a Szigetországban a soron következő 6 idény Észak és Dél, Manchester és London, a „Főnök” és a „Professzor” csatájáról szólt. A két klub rivalizálása, avagy a Premier League második nagyobb érája végül 5 manchesteri és 3 londoni bajnoki címet hozott, a mintát pedig a José Mourinho vezette Chelsea törte meg.

Második nekifutás

Az Ágyúsok 2004-ben nyertek utoljára bajnoki címet, s bár a tavalyi idény nagy részét a tabella élén töltötték, a végére kissé elfáradtak, a Manchester City pedig kiénekelte a sajtot Mikel Artetáék szájából.

Az Arsenal a tavalyi szezont az esélytelenek nyugalmával kezdte, ezúttal azonban a „sebzett oroszlán” szerepében vágott neki az új idénynek, aminek első állomásán, a Community Shield döntőjében büntetőpárbaj végén győzte le Pep Guardiola csapatát. A keretet is sikerült megerősíteni: érkezett Kai Havertz a Chelsea-től (75 M euró), Declan Rice a West Hamtől (116 M euró) és Jurriën Timber az Ajaxtól (40 M euró).

Mindeközben Erik ten Hag tovább csiszolta a Manchester United gépezetét. Több mint 10 év után távozott David de Gea, akinek utódja a lábbal is kiváló André Onana lett. Az Intertől 52 millió euróért szerződtetett hálóőr jól ismeri a holland edzőt, hiszen korábban az Ajaxnál már dolgoztak együtt. Rajta kívül érkezett még Mason Mount (62 M euró) és Rasmus Hojlund (75 M euró) akikkel tovább erősödött a Vörös Ördögök támadószekciója.

(Kép: Martin Rickett/PA)

Az Arsenal és a Manchester United…

  • …ezidáig 174 tétmérkőzést játszott egymással, melyeknek mérlege: 75 manchesteri győzelem – 58 londoni győzelem – 41 döntetlen
  • 1894. október 13-án találkoztak először az angol elsőosztályban, s az akkor még Newton Heath néven futó manchesteriek 3-3-as döntetlent játszottak a Woolwich Arsenallal.
  • …közötti legnagyobb arányú győzelem londoni részről 1937-ben történt (5-0), míg a manchesteriek 2011 nyarán arattak 8-2-es győzelmet riválisuk felett.

Danny Welbeck, a Manchester United nevelése 2014-ben igazolt Londonba, ahol 88 mérkőzésen 16 gólt lőtt. | (Kép: Eurosport)

  • …több játékos karrierjében is fontos állomást jelentett, s olykor egymástól happolták el a nagy neveket. Robin van Persie és Alexis Sánchez például Londonból igazoltak Manchesterbe, míg Danny Welbeck és Henrik Mkhitaryan esetében fordítva történt a dolog.
  • …egyaránt rekorder a címeket illetően. Míg a legtöbb bajnoki elsőséggel (20) a Manchester United büszkélkedhet, addig az FA-kupában az Arsenal viszi a prímet 14 győzelemmel.
  • …mindössze egyetlen egyszer találkozott a Bajnokok Ligájában, még 2009-ben, amikor 4-1-es összesítéssel a Vörös Ördögök mentek tovább.

Emlékezetes mérkőzések és momentumok

Manchester United – Arsenal 8:2 (2011. augusztus 28.)

2011 forró augusztusának végén, a Premier League harmadik fordulójában olyan történt az Old Traffordon, amire senki sem számított. A hazaiak Danny Welbeck és Ashley Young révén alig fél óra elteltével már kettővel mentek, s a félidő előtt még Wayne Rooney is beköszönt (3:0), mígnem későbbi csapattársa, Robin van Persie szépített (3:1).

A második félidőben aztán 6 perc leforgása alatt Rooney, Nani és Park Ji Sung révén a Manchester United már 6:1-re vezetett, mire Carl Jenkins asszisztjából megint van Persie volt eredményes (6:2). Jenkinst nem sokkal utána kiállították, az emberelőnybe kerülő Vörös Ördögök pedig Rooney és Young újabb találataival állították be a történelmi 8:2-es eredményt.

Manchester United – Arsenal 0:1 (1998. március 14.)

Jól indult Arséne Wenger első teljes szezonja az Arsenalnál, ám november és december környékén kisebb hullámvölgybe került, s február végén már 12 pontos hátrányban volt a címvédő és listavezető Manchester Uniteddel szemben. Az Ágyúsok azonban megrázták magukat, s egy őrült győzelmi sorozatba kezdtek, így március közepére 6 pontra megközelítették az éllovast.

Fergusonék is tudták, hogy egy újabb győzelemmel a londoniak már a nyukakban loholnának, ezért aztán a 30. forduló rangadóján egy rendkívül kiélezett mérkőzést játszott a két csapat, ahol egészen a 79. percig nem esett gól. Ekkor Martin Keown hosszú labdáját előbb Dennis Bergkamp, majd Nikolas Anelka fejelte előre, amely így a felfutó Marc Overmars elé került, aki magabiztosan lőtt a hosszú alsóba. Az Arsenal megnyerte a mérkőzést, az idény végén pedig a bajnokságot és a FA-kupát is behúzta.

Manchester United – Arsenal 0:1 (2002. május 8.)

A Premier League 2001/02-es szezonjának utolsó előtti fordulója következett.  A Manchester United zsinórban negyedik bajnoki címére hajtott, míg Arséne Wenger és az Ágyúsok szerették volna megismételni az 1998-as sikert. Fergusonék azonban éppen a nagy rangadó előtt szaladtak bele egy vereségbe, ugyanis kikaptak a Bayer Leverkusentől a Bajnokok Ligája elődöntőjében, így aztán az Arsenal várhatta jobb lélektani helyzetből a mérkőzést.

Wiltord volt az Arsenal és a meccs hőse. (Kép: premierleague.com)

A találkozó feszült küzdelmet hozott, s végül Sylvain Wiltord 57. percben szerzett találata döntött, amellyel a londoniak nemcsak a mérkőzést, hanem a bajnoki címet is bebiztosították.