Olvasási idő: 6 perc
Szerző: Szikora Tamás
Miután 2008-ban Spanyolország kapott gól nélkül lehozta az egyenes kieséses szakaszt és Európa-bajnok lett, egy elképesztő sikersorozatba kezdett. 2010-ben a világbajnoki trófeát is elhódították, 2012-ben pedig átírták a történelmet azzal, hogy elsőként képesek voltak sorozatban kétszer is Eb-t nyerni. Mindezt a lengyel-ukrán közös rendezésű tornán abszolválták, amely az utolsó olyan volt a történelemben, ahol 16-an vettek részt.
Kövessék közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg:
Magyarország kétszer is közel volt a részvételhez
A rendezés jogát Lengyelország és Ukrajna nyerte el pályázat útján, így zsinórban másodjára, összességében pedig már harmadik alkalommal fordult elő, hogy két ország közösen bonyolíthatja le az Európa-bajnokságot. Érdekesség, hogy két olyan nemzetről beszélünk, melynek válogatottjai nem voltak túl gyakori vendégek a kontinenstornán, az ukránok ezelőtt sosem szerepelhettek Eb-n, a lengyelek pedig mindössze egyszer. Mielőtt elnyerték a jogot a rendezésre, a magyar-horvát, illetőleg az olasz pályázattal kellett versenybe szállniuk. Sokan gondolták úgy, hogy hazánk jó eséllyel pályázik, de végül a társországgal együtt szavazat nélkül maradtunk és az olaszok is csak néhány voksot zsebeltek be.
A lengyel-ukrán pályázat tehát nagy siker volt, ez a két ország automatikus résztvevővé vált, így nem kellett szerepelniük abban a selejtezősorozatban, ahol a maradék 14 helyért 51 ország küzdött meg egy újfajta rendszerben. Míg korábban a csoportok első két helyezettje jutott ki, egy módosításnak köszönhetően most csak a csoportelsők örülhettek, illetőleg a legerősebb csoportmásodik. A többi második helyezett készülhetett a pótselejtezőre.
Csoportgyőztesként egyenes ágon jutott ki tehát Németország, Oroszország, Olaszország, Franciaország, Hollandia, Görögország, Anglia, Dánia, valamint Spanyolország, míg a legjobb másodikként Svédország spórolt meg egy kört. Utóbbi számunkra nagy szívfájdalom volt, hiszen az ekkor Egervári Sándor irányította a magyar válogatottat, akivel 2009-ben az U20-as világbajnokságon korosztályos csapatunk bronzérmet szerzett. Akkori tehetségeink közül néhányan már a felnőtt keretbe is bekerültek, melynek volt tartása, ami az eredményeken is meglátszott.
Hollandia, Svédország, Finnország, Moldova és San Marino voltak ellenfeleink, melyek közül utóbbi kettőt oda-vissza megvertük, Finnország ellen egy győzelem és egy döntetlen lett a mérleg és bár idegenben kikaptunk a svédektől, itthon sikerült legyőzni őket. Ez a vége felé komoly reményt adott annak ellenére, hogy a hollandok kétszer is megvertek minket. Igaz Amszterdamban egy őrült meccsen a vezetést is megszerezte válogatottunk, végül sajnos 5:3 lett oda. A megszerzett 19 pont a harmadik helyre volt elég, öttel több kellett volna ahhoz, hogy beérjük a svédeket. A jövőre nézve viszont bizakodhattunk, mivel a 2016-os Eb-t már nem 16, hanem 24 ország részvételével rendezték.
Ami a pótselejtezőket illeti, innen négy nemzet csatlakozhatott, egészen pontosan Horvátország, Írország, Csehország és Portugália ünnepelhetett.
A hollandok leszerepeltek
A torna A-csoportjából Csehország első helyen ment tovább két győzelemmel és egy vereséggel, utóbbit Oroszországtól szenvedték el, akik ennek ellenére nem jutottak be a negyeddöntőbe. A B-csoportban Németország és Portugália simán harcolták ki a továbbjutást, Dánia és Hollandia előtt, itt azonban meglepetést okozott, hogy az Oranje mindhárom meccsét elveszítette.
Igaz 2008-ban is meglepő volt, amikor egy fantasztikus csoportkörös teljesítményt követően a nyolc között kikaptak az oroszoktól, két évvel később világbajnoki ezüstérmesek lettek, így ezen az Eb-n joggal vártak tőlük többet a rajongók.
A legnagyobb figyelem azonban a C-csoportra szegeződött, mert három igazán erős ország is ide került. Írország nulla ponttal zárt ebben a kvartettben, ami nem volt meglepő, hiszen Horvátország, Olaszország és a címvédő Spanyolország ellen kellett játszaniuk. A csoportot a spanyolok nyerték két győzelemmel és egy döntetlennel, miután a másodikként záró olaszokkal ikszeltek a nyitányon.
Hozzájuk csatlakozott még a D-csoportot megnyerő Anglia, valamint Franciaország. Ők egymással ikszeltek, a franciák pedig annak ellenére elérték a negyeddöntőt, hogy kikaptak a svédektől. A társházigazda ukránoknak bár véget ért a torna, egy győzelmet sikerült szerezniük az első Európa-bajnokságukon.
A spanyol védelem ezúttal sem mondott csődöt
A negyeddöntőkből Portugália Csehország ellen (1:0), Németország gólzáporos meccsen Görögországot legyőzve (4:2), míg Olaszország büntetőpárbaj után jutott tovább Anglia ellen. Ezen a meccsen nem született gól, így a tizenegyesek döntöttek, ami mondhatni az angolok mumusának számított és ezúttal sem jött ki nekik a lépés. A Cesare Prandelli által irányított olasz válogatottból csak Riccardo Montolivo rontott, a másik oldalt viszont Ashley Young és Ashley Cole sem talált be, így 4:2-re nyerték a büntetőrúgásokat.
Spanyolország pedig ott folytatta, ahol korábban abbahagyta. A 2008-as Eb-n lenyűgöző módon kapott gól nélkül hozták le az egyenes kieséses szakaszt, majd lettek Európa-bajnokok, 2010-ben pedig ugyanezt megcsinálták, ami világbajnoki címet eredményezett számukra. Itt szintén nem kaptak gólt a negyeddöntőben, ahol Xabi Alonso két góljával 2:0-ra verték meg Franciaországot.
Bár az elődöntőben komoly ellenállásba ütköztek Portugália ellen, de ott sem kapituláltak. Ez a meccs 0:0 lett, így tizenegyesekre volt szükség, ahol a spanyolok diadalmaskodtak (4:2) és egy újabb összecsapásra készülhettek Olaszország ellen, amely 2:1-re győzte le Németországot. Abban a sikerben nagy szerepe volt Mario Balotelli játékának, aki duplázni tudott. A döntő során sokan abban reménykedtek, hogy a csoportmeccshez hasonlóan kiegyenlített játékra kerül sor, de a dolgok másképp alakultak.
David Silva és Jordi Alba góljaival már az első félidőben kettővel mentek a spanyolok és egyértelmű fölényben voltak, ami később tényleges emberelőnnyé változott. Thiago Motta ugyanis félórával a vége előtt megsérült, ám addigra Prandelli mester mind a három cseréjét elhasználta. Ez azt jelentette, hogy 10 emberrel kellett befejezniük egy számukra már egyébként is nehéz meccset, ami végül az eredményen is meglátszott. A 84. percben Fernando Torres is bevette Gianlugi Buffon kapuját, a kegyelemdöfést pedig Juan Mata adta meg 88. percben.
A vége 4:0 lett, Spanyolország pedig megvédte címét, amire azóta sem volt példa az Európa-bajnokságok történetében, de ezzel a tripla is összejött nekik, amivel kapcsolatban egyedülállók. Kizárólag a spanyol válogatott volt képes négy éven belül három nagy tornát, egészen pontosan két Eb-t és egy vb-t megnyerni.
Érdekességek a tornáról
- Hat játékos is eljutott három gólig a tornán. Mario Balotelli (Olaszország), Cristiano Ronaldo (Portugália), Alan Dzagoev (Oroszország), Mario Gomez (Németország), Mario Mandžukić (Horvátország) és Fernando Torres (Spanyolország) is háromszor talált be.
- Szövetségi kapitányként Vicente del Bosque vezette sikerre Spanyolországot. A szakember lett az első edző, akinek sikerült a Bajnokok Ligája, a világbajnokság és az Európa-bajnokság hármasa. „Ez egy nagyszerű korszak a spanyol labdarúgás számára” – mondta el a megnyert döntőt követően.
- 73 évesen és 93 naposan Giovanni Trapattoni lett a legidősebb edző, aki valaha csapatot vezetett egy Európa-bajnokságon. Az olasz tréner ekkor Írországot irányította.
- A 2012-es Európa-bajnokság 76 góljából 22 fejesből született, amivel új rekord született.
- Fernando Torres lett az első játékos, aki két Eb-döntőben is gólt szerzett.
- Andrés Iniesta lett a torna legjobb játékosa, majd később megkapta az UEFA Európa legjobb játékosának járó díját a 2011/12-es szezonban. A spanyol kiválóság így nyilatkozott hazája sikeréről: „Nehezebb volt, mert néhány év már eltelt és minden ellenfelünk meg akarta verni az Európa-bajnokság címvédőjét és világbajnokát” – idézte őt az UEFA weboldala.