Olvasási idő: 5 perc
A lombardiai Milánó városa nemcsak operaházáról, a La Scaláról ismert, hanem stadionjáról is. A San Siro egy szent után kapta a nevét, és immár 98 éve rendeznek benne labdarúgó-mérkőzéseket. 1926 óta az AC Milan otthona, 1947 óta a városi rivális Inter Milannal osztozkodik rajta.
Kövessétek közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg:
A foci „operaháza”
A San Siro Olaszország legnagyobb stadionja, de európai viszonylatban is ott van a top 10-ben. Könnyű megközelíteni: csak fel kell szállni Milánóban az 5-ös metróra és a San Siro Stadio végállomásig menni. Egy nagyjából négyperces séta után már ott is magasodik előttünk az ikonikus épület.
A stadion sajátos jegyei közé tartozik a tizenegy spirálszerű vasbeton oszlop, amelyek feljáróként is szolgálnak a szurkolók számára. A stadion mindegyik sarkán található belőlük egy, magasságuk 50 méter. Az 1990-es világbajnokságra megépítették a nézőtér harmadik, felső gyűrűjét, ekkor nyerték el végleges magasságukat, mivel a tetőszerkezet tartásában is fontos szerepük lett.
Nerazzurri vs Rossoneri
A stadion négy lelátója négy különböző színben pompázik. A milánói csapatok ultrái természetesen elosztották egymás között a lelátókat. Az Inter Milan kemény magjának a Curva Nord (északi rész), az AC Milan szurkolóinak pedig a Curva Sud (dél) a törzshelye. A városi rangadókon elképesztő hangulat szokott uralkodni, a derbi az egyik leghangosabb focimeccs egész Európában. A látvány is fantasztikus: amerre nézünk, koreók, zászlók, pirotechnika – ha szeretitek a focit, ezt muszáj legalább egyszer átélni.
A stadionban mindkét csapatnak megvan a maga kijelölt helye. A korábbi játékosok nyilatkozatai szerint a Nerazzurrinak sokáig egy kifejezetten elavult öltözője volt, amihez képest a rivális piros-feketéké szinte puccosnak számított. Aztán az évezred elején nagyszabású felújítások történtek az épületen belül, amik után eltűntek a nagy különbségek.
A San Sirót az AC Milan egykori tulajdonosa, Piero Pirelli építtette, aki kifejezetten egy futópálya nélküli, angol típusú stadiont álmodott meg. A kész San Sirót elsőként természetesen a városi csapatok tesztelték le, 1926. szeptember 19-én a kék-feketék 6:3-ra győztek. Az első nemzetközi mérkőzést 1927. február 20-án játszották a stadionban, amikor Olaszország 2:2-t játszott Csehszlovákiával.
Azóta a San Siro több felújításon is átesett, a legnagyobb renovációra az 1990-es világbajnokság előtt került sor. A legrangosabb európai kupasorozatokban (BEK, BL) négyszer is itt rendezték a döntőt.
Végül mégis lerombolják?
Már évek óta beszélnek a San Siro esetleges lebontásáról. Felmerült az is, hogy a két klub külön utakon, két különböző stadionban folytatja a jövőben. 2023-ban bejöttek a képbe a műemlékvédő szervezetek, akik kulturális műemlék státuszba akarják helyezni az arénát, ami lehetetlenné tenné a lerombolását. Az AC Milan elnöke, Paolo Scaroni egyébként évek óta a San Siro lebontása mellett van, több esetben „régi műtárgyˮ-ként hivatkozott rá.
Az AC Milan két lehetőség között mérlegel: az egyik, hogy a közelben felépít egy új stadiont, amely megidézné a San Siro hangulatát. A másik opció szerint Milánó egyik elővárosa, San Donato Milanese lenne az új stadion otthona.
Abban az Inter Milan is megegyezik a nagy riválissal, hogy a San Sirót nem felújítani kell, hanem új stadionra van szükség. Mivel mindkét klub amerikai befektetőcsoportok (Redbird, Oaktree) kezében van, ezért jelenleg a legreálisabb forgatókönyv, hogy a San Siro közelében egy új, közös használatú arénát építenek. A klubok állítólag már érdeklődnek a városvezetésnél az ottani telkek megvásárlásáról.
A San Siro bizonytalan jövője miatt az UEFA nemrég változtatott korábbi álláspontján, így mégsem ott rendezik meg a 2026/27-es BL-szezon döntőjét. Az ok egyszerű: a szövetség nem kapott garanciát Milánó városától arra, hogy a stadion még állni fog és használható állapotban lesz az adott időpontban.
Tények és érdekességek
- A San Siro építésekor 120 munkás dolgozott 13 és fél hónapon keresztül. Az építkezéshez 1 millió kilogramm cementet és 3500 köbméter homokot használtak fel.
- Az ott játszott első nemzetközi mérkőzés első gólját a csehszlovák Antonín Puč szerezte.
- Duilio Loi és Carlo Ortiz bokszmeccsét 1960-ban 53 043-an látták a San Siróban.
- A San Siro 1980 óta hivatalosan a Giussepe Meazza Stadion nevet viseli. Meazza mindkét klubban játszott, de míg az Interben 14 évet húzott le, az AC-ben csak hármat.
- Az 1950-es évekig s stadion befogadóképessége 100 ezer körüli volt. Az 1956 áprilisában rendezett Olaszország–Brazília (3–0) meccset 100 ezren látták.
Magyar vonatkozású érdekességek
Az AC Milan 2009-ben gálameccset játszott a magyar ligaválogatott ellen Budapesten, és 5:2-re győzött a duplázó Shevchenko, Kaká, Seedorf és Viudez góljával. Magyar részről Rajczi és Tököli talált be.
Nyers István 2024 októberéig az Inter Milan történetének leggólerősebb légiósa volt, amikor beérte őt az argentin Lautaro Martínez. Nyers 1953-ban és 1954-ben is bajnoki címet nyert a kék-feketékkel, az 1948/49-es szezonban pedig a Serie A gólkirálya lett.
A magyar válogatott balhátvédje, Kerkez Milos 18 éves korában egy éven keresztül a Rossoneri játékosa volt, ahol a Primavera csapatban szerepelt, de egy felkészülési meccs erejéig a nagyok között is lehetőséget kapott, és csereként beállva duplázni tudott.
Weisz Árpád a valaha volt legfiatalabb edző, aki bajnok lett a Serie A-ban: 1930-ban 34 évesen juttatta csúcsra a Nerazzurrit.