Olvasási idő: 5 perc
Szerző: Szikora Tamás
Bár az AC Milan a BEK/BL egyik legsikeresebb csapatának mondható, az előző évtized egy hanyatló időszakot indított meg számukra. Egy rossz korszakot most végül sikerült lezárniuk az olaszoknak, hiszen 2012 után újra bejutottak a negyeddöntőbe és bár a formájuk ingadozó, papíron még így sem elképzelhetetlen az elődöntős szereplésük. Lássuk, hogyan jutottak el idáig!
Kövesd közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg.
Facebook és Instagram
Az AC Milan Olaszország egyik legpatinásabb alakulataként ismert és hazánkban is sok rajongót gyűjtött a klub eddigi fennállása során. Ennek egyik oka, hogy a Bajnokok Ligájában és annak elődjében eddig összesen hétszer jutottak a csúcsra, ráadásul legendás játékosok nyújtottak náluk felejthetetlen teljesítményt. A hét trófeával az örökranglistán a második helyen állnak az eddig 14 sikert számláló Real Madrid mögött és ez még nem minden, hiszen ha ehhez hozzávesszük, hogy összesen 11 alkalommal jártak a BEK/BL finálékban, akkor szintén a második helyen tanyáznak a Királyi gárda mögött.
1989 és 1995 között például ötször voltak a döntőben, háromszor pedig nyerni tudtak, de az új évezredben is magas szinten teljesítettek, hiszen 2003 és 2007 között három döntőből kettőt megnyertek. Néhány évvel később azonban a csapat elkezdett leépülni, ami odáig fajult, hogy a 2012-es BL-szereplésük után tizenegy esztendőt kellett várniuk a szurkolóknak arra, hogy ismételten a legjobb nyolc között legyenek.
Lefelé a lejtőn
Ugyan a csapat az utolsó BL-győzelmet követő rövidzárlat után visszatalált a győztes útra, 2010-ben pedig az olasz bajnokságot is megnyerte, innen hosszú időn át lefelé vezetett az út, ha pedig egy csapat elég mélyre kerül, akkor nehéz kimászni a gödörből. Szép lassan egyre több kulcsjátékos távozott, az európai kupaporondon pedig fokozatosan kerültek hátrébb, míg nem egy időre el is tűntek onnan. A 2014-es BL-nyolcaddöntőt követően három évbe telt, mire a Milan ismét visszatért, akkor az Európa Ligában, ahol akkor a legjobb 16 közé jutottak, egy évvel később viszont már a csoportkört sem élték túl.
Innentől kezdve ismét egy néhány éves szünet következett, majd jött egy újabb kör az EL rájátszásában a 2020-2021-es idényben, amit követően már a Bajnokok Ligájáig is eljutottak valahogyan. Az ínséges idők egyik okaként a tulajdonosváltásokkal járó bizonytalanságot, vagy a pénzügyi fair-play szabályok megsértését is említhetjük, de vélhetően a túl sűrű edzőváltás sem tett jót. Most Stefano Pioli ül a kispadon, akivel sikeresebbé vált a csapat, az érkezése előtt viszont öt esztendő alatt hét különböző tréner tölthette be a vezetőedző posztját.
forrás: milanlive.it
Vissza a csúcsra
A gondok mellett azért apróbb sikerek is érték az együttest, mivel 2016-ban megnyerték az Olasz Szuperkupát, ugyanebben az évben pedig egy ezüstöt is begyűjtöttek az Olasz Kupában, de a bajnokságban igazából a dobogó közelébe sem nagyon tudtak kerülni. Az igazán nagy áttörést a 2022-es esztendő jelentette, mivel ekkor 12 évet követően ismét a Serie A élén zártak, a formájuk alapján pedig úgy tűnt, akár a címvédés sem elképzelhetetlen. A képet némileg azonban árnyalhatja, hogy a sérültekkel is küzdő csapat tavasszal nem éppen a legszebbik arcát mutatja, így azért is nagy küzdelmet kell vívniuk, hogy otthon a legjobb négy között végezzenek és ezzel jövőre is bebiztosítsák helyüket Európa legjobbjai között. A szezon vége felé hatalmas lökést jelenthetne egy kiváló teljesítmény a Bajnokok Ligájában, amire azért még lehet az esélyük.
Soha ne írjuk le az olaszokat
Valószínűleg nem sokan mertek volna rá fogadni, hogy a negyeddöntőben három itáliai alakulat is ott lesz a BL-ben, de végül így alakult. Az AC Milan mellett a Napoli és a Inter Milan is jelen lesz a következő fordulóban, a dolognak pedig külön pikantériát ad, hogy előbbi kettőt összesorsolták, így egy házi csatát láthatunk két felvonáson át. A nápolyi gárda jelenleg nagyszerű formának örvendhet, a legutóbbi körben a Frankfurton simán átléptek, otthon pedig toronymagasan vezetik a bajnoki tabellát.
A Rossoneri Zlatan Ibrahimovic játékára egészen február végéig nem számíthatott, mivel sok időbe telt a felépülése, a kapusposzton jó ideig hiányzott a stabilitás Mike Maignan hiánya miatt, de olyan nevek is sérültlistára kerültek, mint Fikayo Tomori, Ismael Bennacer, Theo Henández, Junior Messias, Brahim Diaz, vagy a csapatkapitány Davide Calabria. Ez egy elég hosszú sor azokból, akik a csapat húzónevei közé tartoznak, ám ennek ellenére a Tottenham elleni teljesítményük bizakodásra adhat okot.
A Napolival talán még jól is járhatnak, hiszen jól ismerik az ellenfelet, ami pedig a sors fura játéka, hogy április 2-án tükörsimán legyőzték a nápolyiakat. ráadásul idegenben.
forrás: Serie A Youtube csatorna
Nem veszik majd fél vállról
Az biztos, hogy mindkét csapatnak presztízskérdés, hogy bejut-e az elődöntőbe. Bár a Napolinak ezt sikerült elérnie az EL-ben nyolc esztendővel ezelőtt, a BL-ben még soha nem volt erre korábban példa. Ehhez pedig tegyük hozzá, hogy egy esetleges végső sikerrel a trófeák számát is növelhetnék idén, mivel a Scudettót már aligha veszik el tőlük. A túloldalt viszont még érdekesebb a helyzet.
A Milan drukkerei biztosan ki vannak éhezve a sikerre, hiszen utoljára még a 2007-es athéni döntőt megelőzően fordult elő, hogy a legjobb négy közé kerültek volna, így náluk mindenki nagyon szeretné, ha ez összejönne, nem beszélve arról, hogy a Napolival szemben is egy erős fricska lenne a továbbjutás ténye. A gondot a jelenlegi keret korlátai okozhatják. Bár szépen halad a játékosok felépülése, nem biztos, hogy minden a tervek szerint alakul és akkor arról még nem is beszéltünk, hogy a labdarúgóknak vissza kell rázódniuk, valamint a játékon is lesz mit csiszolni.
Ilyen helyzetben jó kérdés, mi lesz a fontosabb, hiszen a Bajnokok Ligája megnyerésére jelenleg még akkor sincs túl nagy sanszuk, ha túljutnak a Napolin, dobogós pozíciókért pedig hatalmas verseny folyik Olaszországban. Mindez azt jelenti, hogy a Milan most pengeélen táncol, mivel ha jövőre is ott akarnak lenni a legrangosabb európai kupasorozatban, akkor ahhoz még mindig az otthoni jó szereplés a legkönnyebb út. Ezt szinte biztosan nem adhatják fel a BL-álmokért cserébe, bármilyen csábítóan is hangzik az elődöntő vagy a nagyfülű trófea bravúros elhódítása.
BELÉPŐJEGYES AJÁNLATAINK AC MILAN MÉRKŐZÉSEKRE