4 perc olvasás
Egy futballstadion építése olyan beruházás, amely több éven át terheli egy klub költségvetését. Éppen ezért a mérkőzéseken és az egyéb sporteseményeken túl általában más felhasználási módokat is fontolóra vesznek a stadion terének hasznosítására.
Kövesd közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg.
Facebook és Instagram
A küzdősportoknak nagy hagyományai vannak
Bár egyesek számára furcsának tűnhet, a futballstadionok manapság valóban többfunkciósak és számtalan felhasználási móddal rendelkeznek. Nem kell messzire mennünk, elég csak megnézni Nagy-Britanniát, ahol a futball mellett nagy hagyománya van a küzdősportoknak is.
A britek olyan sztárnevekkel büszkélkedhetnek az ökölvívásban, mint Tyson Fury vagy az „AJ” becenévre hallgató Anthony Joshua, aki szintén óriási vonzerőt jelent támogatói körében. Különösen az utóbbi meccsei vonzották az érdeklődőket az elmúlt években. Mindkettőjüket láthattuk már harcolni a mitikus Wembley Stadionban vagy a Tottenham Hotspur Stadionban.
Londonban a nem labdarúgással kapcsolatos rendezvények terén a fent említett stadionok játsszák a főszerepet. A Tottenham jól tudja, hogy ha nem rendezne bokszmeccseket, koncerteket, vagy néha nem adna otthont az amerikai National Football League (NFL) mérkőzéseinek, akkor a Spurs gazdasági szempontból nehéz dolga lenne. A Wembley egy speciális kategória, hiszen Európa egyik legnagyobb stadionja, az angol válogatott otthona, évközben egyetlen klub sem játszik ott, így a művészek számára sűrűn elérhető.
Futball Münchenben, de másképp
A németek szeretik a jó sört és a jó focit, München pedig gyönyörűen egyesíti ezeket a tulajdonságokat. Azt azonban kevesebben tudják, hogy a több, mint 70 ezer szurkolót befogadni képes Allianz Arénában 2022-ben az amerikai futballmérkőzést is rendeztek. Európa minden tájáról érkeztek szurkolók a népszerű NFL-re, miközben már most megerősítették, hogy 2023-ban az USA egyik legnépszerűbb sportjának két mérkőzését újra Németországban rendezik, ahol várhatóan a Kansas City Chiefs és a New England Patriots is pályára lépnek majd.
A sportág rajongói számára különösen a Chiefs, a Super Bowl regnáló bajnoka és a sztárirányító Patrick Mahomes jelenthetnek nagy vonzerőt. Ha pedig München kulturális látnivalóit és világszínvonalú gasztronómiai kínálatát ötvözzük az amerikai futballal, olyan eredményt kapunk, amit a saját szemünkkel akarunk látni.
Varsó sem szűkölködik eseményekben
A boksz és az amerikai foci tehát már nem számítanak annyira szokatlannak az európai stadionokban, mint elsőre gondolnánk. Mindemellett ezek a lelátók egyre gyakrabban adnak helyet a különböző művészek koncertjeinek is. A varsói futballstadionban, amely a 2012-es Európa-bajnokság egyik otthona volt, nyáron a világ egyik leghíresebb és legelismertebb énekesnője, Beyonce kétszer is fellép.
🎙 Beyoncé varsói koncertje 🇵🇱 – belépőjegyek 49.000 forinttól
A világ legtöbbször díjazott énekese
A zenei díva június végén (27-én és 28-án) kétszer is fellép a varsói Nemzeti Stadionban, mely egy igazán impozáns, modern komplexum, hivatalos befogadóképessége körülbelül 58 ezer férőhely.
Ha hirtelen nem jutnának eszedbe Beyoncé TOP slágerei, akkor ajánljuk figyelmedbe a Single Ladies, az If I Were A Boy, a Halo vagy a Drunk in Love című dalokat. Mindenesetre, ez az esemény jól mutatja, hogyan működik a marketing és a PR a futballstadionok körül. A klubok, vagy inkább a létesítmények tulajdonosai nagyon is jól tudják, hogy okos és gazdaságos döntéseket kell hozniuk.
A stadionokban zajló, nem focival kapcsolatos események tehát olyan üzletet jelentenek, amely nem árt a sportnak, éppen ellenkezőleg: forrásokat biztosítanak ahhoz, hogy a klub vagy az aréna megfelelő módon működhessen és fejlődhessen.