Olvasási idő: 4 perc
A focinak szomorú, de szép történeteket is köszönhetünk. Az egyik szebb éppen most történik kollégánkkal, aki „bíróként” utazott Katarba, hogy ott legyen a világbajnokságon! Olvasd el vele készült interjúnkat, amelyben többek közt arról mesél, mi minden történt vele Dohában.
Kövesd közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg.
Facebook és Instagram
Szia Tomás, először is kérlek, meséld el nekünk, miért döntöttél úgy, hogy elutazol a katari világbajnokságra?
A legtöbb munkatársamhoz hasonlóan én is nagy futballrajongó vagyok, már egészen gyerekkorom óta. Régi álmom volt, hogy részt vehessek a világbajnokságon, és már volt tapasztalatom az önkénteskedésben. Sokáig nem volt világos, hogy milyen feltételek mellett utazhatok (önkéntesség esetén), és hogy egyáltalán el tudok-e menni. Végül minden jól alakult, hiszen nem önkéntesként, hanem előadóként vagyok itt, és néha még olyan szerencsém is van, hogy helyet kapok a VIP részlegben.
Hogyan teltek az első napok érkezésed után?
A világbajnokság kezdete előtti szerdán érkeztem. Az első napok kissé hektikusan teltek, elvégre ez a legnagyobb esemény, amelyet valaha is megrendeztek az országban. A megnyitó ünnepség után viszont jobb lett a helyzet, még a buszsofőrök is könnyebben birkóztak meg a forgalmi változásokkal.
fotó: Pelé, Cristiano Ronaldo és egy játékvezető a Lusail stadion előtt
„Mint minden fiú, én is arról álmodtam, hogy egyszer részt veszek a világbajnokságon. Akár játékosként, akár nézőként. Esetemben pedig akár azt is mondhatnánk, hogy bíróként vagyok itt, hiszen ezt a jelmezt választottam.”
És mi a feladatod előadóként?
Eredetileg úgy volt, hogy önkéntes koordinátor leszek, de a sors végül úgy hozta, hogy előadóként foglalkoztatnak a világbajnokság ideje alatt. Kirívó és különleges jelmezeket viselünk és szórakoztatjuk a rajongókat a stadionok körül, valamint a VIP szektorok vendégeit. A jelmezek egyébként a Maskbusters nevű cégtől származnak, de nem ez az első esemény, ahová eljutottak. Hasonló feladatot betöltő előadókkal már néhány Forma-1-es versenyen is találkozhattak a nézők. Ahogy már említettem, én bírónak öltözve vagyok itt. Nem is kell sokat improvizálnom, hiszen a való életben is játékvezető vagyok. (Nevet)
Jól gondoskodnak rólatok?
A beosztásommal kapcsolatos információkat a meccsek előtti estén kapom meg, majd reggelente közösen reggelizünk és átbeszéljük a napi programot. Ami az ellátást illeti, remek szállásunk van, ahol egyébként a Sky Sports TV teljes csapata is lakik, élükön Gary Linekerrel, Rio Ferdinanddal és a futballvilág más sztárjaival.
A FIFA az utolsó pillanatban rengeteg változtatást eszközölt, amelyek közül az egyik kivételesen jól jött nekem. Mivel a jelmezeink lenyűgözték az embereket, keresettek vagyunk a VIP területeken is. Egyéni programunk egyébként napról napra változik, mivel egyre gyakrabban járunk olyan területekre, ahol sok ismert személyiség is van.
Fotó: az Al Bayt Stadionban
Milyenek a dohai mindennapok ahhoz képest, amit a médiában írnak?
A protokoll szerint még köpnünk sem szabad. (Nevet) És komolyan beszélek, Katar teljesen más kultúra, beleértve a vallást is. A helyiek nem értik, miért nézi le őket a világ. A hivatalos szabályokat, például a kihívó öltözködés tilalmát jóindulatúan közelítik meg, és összességében biztonságban érzem magam itt.
Amíg Messi, Ronaldo és más sztárok ott lesznek a világbajnokságon, addig a szurkolók is el fognak utazni. S végső soron ők adják a tornák sava-borsát. Az emberek egyszerűen csak élvezik a focit, fényképezkednek egymással, énekelnek és élveznek minden pillanatot. A kezdeti napok után, amikor eléggé szkeptikus voltam a logisztikát illetően, most már elmondhatom, hogy a szervezők remekül kezelik a helyzetet. Minden kezd a helyére kerülni, és eddig nem vettem észre semmilyen nagyobb problémát.
Fotó: Johan Djourou-val
És milyen érdekes dolgokat láttál még?
Inkább azt mondom, kivel találkoztam. Amikor jelmezben vagyunk, még a VIP vendégek is fényképezkednek velünk. A szabadidőmben is gyakran megfordulok ezekben a szektorokban, persze, ilyenkor átöltözöm rendes ruhába, hiszen a mérkőzések miatt vagyok ott. Így viszont Arsenal szurkolóként volt lehetőségem beszélgetni a klub egykori játékosával, Johan Djourouval, aki egy nagyszerű, szimpatikus srác, s akinek utólag még üzentem is a személyes Instagramomon. Nem akartam közös fotóval zaklatni, ám végül ő maga kérdezte meg, hogy akarok-e közös képet.
Egy másik napon megérkezett a szaúdi herceg, akit maga „Le Professor” Arsène Wenger követett. Egy kisebb “rövidzárlat” után azon kezdtem gondolkodni, hogyan tudnám lenyűgözni őt. Akkor épp jelmezben voltam, így egyszerűen csak integettem, ő pedig odajött hozzám, és kezet fogott velem. Megdicsérte a jelmezemet, én pedig megköszöntem neki mindazt, amit az Arsenalért tett az évek során. Ha pedig még Thierry Henryvel is találkozhatnék, egészen biztosan a boldogság könnyeivel a szemeimben mennék haza.
Fotó: Németország – Dél-Korea mérkőzés a Kalifa Nemzetközi Stadionban