Bravúrra készül a magyar válogatott – kezdődik a férfi kosárlabda Európa-bajnokság

Olvasási idő: 5 perc

Szerző: Szikora Tamás

Szeptember 1-jén indul a négy nemzet által közösen megrendezett kontinensviadal, ami egy új korszakot nyit az Európa-bajnokságok történetében.  A mezőnyben a legutóbbi alkalomhoz hasonlóan Magyarország is ott lesz, ám hazánk válogatottjára már a csoportkörben is nehéz ellenfelek várnak. Lássuk mire számíthatunk a következő bő két hét során.

Kövesd közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg:
Facebook és Instagram

Hosszú idő telt el azóta, hogy utoljára Európa-bajnokságot rendeztek férfi kosárlabdában, hiszen a legutóbbi tornára 2017-ben került sor. A következőt az eredeti tervek szerint 2021-ben bonyolították volna le, a koronavírus okozta helyzet azonban mindent átírt. Ami változás, hogy a korábbi hagyományoktól eltérően már nem kettő, hanem négyévente rendezik majd az Eb-t, van viszont olyan dolog, amiben az idei rendezvény hasonlítani fog az öt esztendővel ezelőttire. Ilyen például a rendező országok száma, miután zsinórban harmadjára lesz négy házigazdája az eseménynek, de a legutóbbi alkalomhoz hasonlóan a magyar válogatott is jelen lesz, amivel nemzeti csapatunk egy régóta tartó negatív szériát zárhat le.

🎁 Lepd meg ismerősöd, családtagod egyedi ajándékutalványunkkal!

forrás: Dömötör Csaba

Zsinórban másodszor veszünk rész az EB-n

Arra, hogy a mieinkért sorozatban két Európa-bajnokságon is szoríthassunk már több mint 50 éve nem volt példa. Az 1969-es szereplés után ugyanis egy hosszú szünet következett, és bár 1999-ben ismét jelen voltunk, utána újabb ínséges időszak következett, 2017-ig bezárólag. Látva válogatottunk mostani teljesítményét ettől talán nem kell félnünk a jövőben, a szövetségi kapitány iránt pedig a vezetőség részéről töretlen a bizalom.

Sztojan Ivkovics még 2013-ban került ebbe a pozícióba Rátgéber Lászlót váltva, augusztus elején pedig azt is bejelentették, hogy újabb három évvel meghosszabbították a szerződését. A látottak alapján ez nem is csoda, hiszen az öt éve rendezett kontinenstornán a nyolcaddöntőig menetelt a válogatott, a mostani tornára pedig a selejtezőcsoportja harmadik helyéról jutott ki a legjobb 24 ország közé. Ehhez Ukrajna, Szlovénia, és Ausztria ellen kellett megvívniuk, végül ugyanúgy 10 ponttal zártak, mint az ukrán és a szlovén együttes, ám a későbbi sorsolás nem éppen a legkedvezőbben alakult számunkra.

forrás: Dömötör Csaba

Nehéz lesz a csoportkör

Azt nem lehetne állítani, hogy felkészülés ne lett volna megfelelő, hiszen a halasztásnak köszönhetően idén már a világbajnoki selejtezők második körét is megkezdték, ahol eddig válogatottunk abszolút nem vallott szégyent. Az Eb-t megelőzően Litvánia és Csehország ellen kellett bizonyítaniuk, előbbi pedig a szeptemberi tornán is csoportellenfelünk lesz, így ebből a szempontból szintén érdekes volt a találkozó.

A csehek elleni mérkőzést sikerült megnyerni, de a litvánok ellen elszenvedett 88-78-as vereség sem mondható vészesnek, ezáltal joggal reménykedhetünk egy jó szereplésben az ősz elején kezdődő kontinenstornán. A találkozókat Olaszországban, Georgiában, Csehországban, és Németországban rendezik, utóbbi nemzet pedig Kölnben ad otthont a B jelű hatos küzdelmeinek. Ebben szerepel a magyar együttes is, ahol Litvánia mellett Franciaországgal, Szlovéniával, Bosznia-Hercegovinával, továbbá a házigazda németekkel is meg kell harcolnia. Ebből az öt riválisból a bosnyákok kivételével mindegyik ország elhódította már legalább egyszer az Európa-bajnoki trófeát, és a mai napig jelentős játékerőt képviselnek.

Mivel az egyes csoportokból négyen jutnak tovább az egyenes kieséses szakaszba, így mindenképp bravúrra lesz szükség a legjobb 16 közé kerüléshez, ám legjobbjaink az utóbbi hetekben is többször bebizonyították, hogy képesek felvenni a versenyt az élmezőnnyel, amivel akár egy meglepetés is benne lehet a pakliban. Ahogyan a szövetségi kapitány fogalmazott, „kemények lesznek, és okosak.”

forrás: Dömötör Csaba

Optimistán készül a csapat

A jelenlegi keret legrutinosabb játékosai, Hanga Ádám és Perl Zoltán is magabiztosan, valamint sikerre éhesen várják a mérkőzéseket. Mindketten vezéregyéniségek lehetnek, az utazás előtt pedig úgy vélték, hogy a csapat egyértelműen bírni fogja azt az extra terhelést, amivel a következő napokban kell majd szembenézniük. Erre a győztes hozzáállásra mindenképp szükség lesz Európa legjobbjai ellen, de hozzájuk hasonlóan a szövetségi kapitány is pozitívumként emelte ki, hogy a csapatát sokan esélytelennek tartják. Véleménye szerint ennek köszönhetően egy nagy teher került le a vállukról.

Ezt különösen a fiatalokra értette, akik hamarosan át vehetik a stafétát, néhányan pedig már most is bizonyíthatnak. Érdemes lesz figyelni Somogyi Ádámra, és Golomán Györgyre, akiknek Ivkovics mester fontos szerepet szán a jövőben, de az idősebbek közül is van, aki kulcsfontosságú tud lenni. Ferencz Csaba már a vb-selejtezőkön is megmutatta, mennyire fontos a játéka, a kapitány pedig egyértelműen elvárja, hogy mindenki a maximumát nyújtsa, mivel csak így válhatnak sikeressé. A csapat egyébként nem mondható túlkorosnak, mivel összesen öten születtek 1990 előtt, de Somogyi személyében már olyan is tagja ennek a társaságnak, aki 2000-ben jött világra.

forrás: Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége Facebook oldala

Ajánljuk figyelmedbe a következő amerikai utazásunkat:

🏀 LeBron James 2023. januárjában egymás után kétszer is pályára lép New Yorkban 👉 Négy NBA mérkőzés egy utazás alatt 🔥