Olvasási idő: 5 perc
Szerző: Szikora Tamás
A magyar válogatott előtt újabb két Európa-bajnoki selejtező áll, ebből egy idegenben. Soron következő ellenfeleink papíron gyengébbek nálunk, ám mindegyik nemzeti csapat motiváltnak mondható. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat Montenegró és Litvánia válogatottjairól.
Kövesd közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg.
Facebook és Instagram
Az első meccsén már mindegyik válogatott túlesett a labdarúgó Eb-selejtezők G-csoportjában. Mivel csak öt főből áll ez a csoport, így a rotáció pont úgy jött ki, hogy a mieink számára idén ez lesz az első alkalom, amikor néhány napon belül két egymást követő tétmeccset kell megvívni. Ezeket olyan csapatok ellen vívjuk meg, amelyeknél elviekben jóval nagyobb játékerőt képviselünk, ugyanakkor stílusuk okozhat még kellemetlenségeket.
Ellenfélnéző: Montenegró
Reálisan nézve Montenegró ellen lesz a nehezebb dolgunk. A Balkán-félszigeten fekvő állam válogatottja szintén egy győzelemmel rendelkezik, pont Bulgáriát verték, igaz velünk ellentétben ők nem tudtak annyira domináns győzelmet aratni. Utána viszont hazai pályán mondhatni simán kikaptak a szerbektől. A múltban elért egymás elleni eredményeket átböngészve a statisztika is nekik kedvez.
A Szerbiától való különválásuktól számítva Montenegró ellen ugyanis sosem tudtunk még győzni, igaz tétmérkőzésen sem találkoztunk velük mostanáig. A felkészülési meccsekből viszont az elmúlt 16 esztendőben inkább leendő ellenfelünk jött ki jobban, szóval ha nyerni tudta a magyar válogatott, azzal történelmi győzelmet érne el. 2007-ben 2:1-re nyertek a montenegróiak, bő egy évvel később 3:3-as döntetlen következett, majd 11 esztendő elmúltával újfent 2:1 lett az eredmény Montenegró számára.
Az együttest jelenleg Miodrag Radulović irányítja 2020 óta, aki már ezt megelőzően is jelentős tapasztalatot gyűjtött, mint a montenegrói U19-es válogatott szövetségi kapitánya, vagy pedig klubedzőként a világ számos pontján. Rutinja tehát sokat ér, jelenléte óta nem kapott túlzottan sok gólt a válogatottjuk, ugyanakkor a mérlege egyelőre negatívnak mondható. Hét győzelem mellett hatszor döntetlent és 12-szer vereséget szenvedtek, de nyilván szeretne ezen javítani, annál is inkább, mert csak így lehet reális esélyük arra, hogy ott legyenek a 2024-es kontinensviadalon.
Ehhez segítségükre lehet Stevan Jovetić, aki a válogatottban 31 találatnál jár, ráadásul a Bundesligából is jókora tapasztalatot hozhat magával, mivel a Herta BSC játékosa, igaz a berlini együttesen ezúttal már a klublegenda, Dárdai Pál sem tudott segíteni, kiestek a német élvonalból. Rajta kívül szintén nagy sztárnak mondható az Atlético Madrid védője, Sztefan Szavics, vagyis függetlenül attól, hogy a válogatottat hol jegyzik, elől és hátul is van komoly nemzetközi rutinnal rendelkező labdarúgó.
Jovetić és Szavics mellett azonban lesznek mások is, akikre szintén számíthatnak. Ott van például a Lazio gárdáját erősítő Adam Marusics vagy éppen a litvánok elleni gól szerzője, Nikola Krstovic, aki annak a dunaszerdahelyi FC DAC-nak a játékosa, ahol Kalmár Zsolt is futballozik. Elég gólerősnek mondható ebben a szezonban, klubjában összesen 26 alkalommal köszönt be az ellenfeleknek, ebből ötször az Európa Konferencia Ligában, szóval nemzetközi szinten is letette a névjegyét.
Az általuk képviselt stílus általánosságban véve finoman szólva sem ízlett korábban a magyar válogatottnak. Montenegró alapvetően kemény védekezéséről híres, amit jól bizonyít, hogy ha ki is kapnak, nem szoktak beleszaladni jelentős vereségekbe. Két évvel ezelőtt Hollandiától kaptak egy négyest, de azóta egyik vereségüknél sem kaptak kettő gólnál többet, ami erősen beszédes adat. Egyúttal a meccseik nagyrésze arra is rávilágít, hogy a tűzerő náluk sem a legnagyobb, mivel egészen 2021-ig kell visszamenni az időben, ha olyan meccset akarunk látni, ahol háromnál több találatig jutottak. Ez persze nyilván függ az ellenfelek erejétől és a meccs aktuális képétől is, de a lényeg, hogy egy alapvetően védekező stílusú csapatról beszélünk.
Ellenfélnéző: Litvánia
Litvánia ellen már jobb statisztikával rendelkezünk, a balti állammal szemben ugyanis sikeresebbek vagyunk. Az első meccsig egészen 1938-ig kell visszamenni, de ez relatív mennyire számíthat bele a statisztikába. Nemcsak azért, mert rettentően régen volt, hanem azért, mert egyrészt nem számított hivatalosnak, másrészt ekkor még csak a magyar amatőr válogatottról beszélhettünk, ettől függetlenül így is sikerült három gólt berámolni a litvánoknak.
Ezek után teljes 60 évet kellet várni a következő Litvánia elleni összecsapásra, ekkor egy barátságos mérkőzésen nyertünk 1:0-ra, majd következett két világbajnoki selejtező 2001-ben. Elsőre kiemelkedő 1:6-os sikert értünk el idegenben, majd vendégként ellenfelünk sem szerepelt rosszul, történelmük első döntetlenjét érték el ellenünk Budapesten, ezt leszámítva viszont mindig mi jártunk jobban. 2010-ben, majd 2015-ben is felkészülési partnereink voltak, ezeken a találkozókon pedig mindannyiszor a magyar válogatott diadalmaskodott (2:0, 4:0).
Ami a litvánokat illeti, hozzánk hasonlóan ők is csak egyetlen tétmérkőzésen vannak túl, amelyen Szerbia ellen kaptak ki két góllal. A kispadon jelenleg Edgaras Jankauskas ül szövetségi kapitányként, sok-sok edzőváltás után, rutinja pedig már bőven van, hiszen ez a második megbízatása. Legutóbb 2016-ban kapta meg a litván együttest, akkor két éven át dolgozott ezen a poszton, de túl sikeresnek nem volt mondható a 11.54 százalékos győzelmi mutatóval. Ebben persze a keret akkori összetétele is benne lehetett, most két mérkőzés után egyelőre egy vereséggel és egy döntetlennel áll.
Litvánia szinte biztosan a védekezésre fogja helyezni a hangsúlyt ellenünk. A szerbek ellen ugyanis nem igazán tudtak érvényesülni a középpályán, főként a széleken próbálkoztak, abból is leginkább a jobb oldalt, lövésekkel pedig a 16-os közeléből próbálkoztak, eredménytelenül. Számukra főként az lehet a cél, hogy érezhetően fejlődjenek, a pontszerzések által pedig a ranglistás pozíciójukat is javítani tudják, mivel így a további selejtezőknél is kedvezőbb helyzetbe kerülhetnek.
Mérkőzések időpontjai:
Montengró – Magyarország 2023. június 17. 18:00
Magyarország – Litvánia 2023. június 20. 20:45