Olvasási idő: 5 perc
Szerző: Szikora Tamás
Az amerikai milliárdos kezei között szinte minden arannyá válik, az elmúlt bő húsz évet pedig abszolút a sportnak szentelte egy olyan ember, aki annak idején földek felvásárlásával és ingatlanfejlesztésekből alapozta meg tekintélyes vagyonát. Stan Kroenke már több sportágban is bizonyította, hogy üzleti modellje hosszú távon abszolút működőképes lehet, de vajon az Ágyúsoknál is így lesz?
Kövesd közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg.
Facebook és Instagram
Az európai sportszerető emberek többségének Stan Kroenke neve akkor vált érdekessé, amikor kiderült, hogy több ismert csapat után az Arsenalban is tulajdonrészt szerzett, ám ekkor még csak 2007-et írtunk és mindössze 10 százaléknyi részesedése volt a klubból. Ennek megfelelően túl nagy felhajtást nem is kapott ez a hír, ám idővel fokozatosan növelte részesedését. 2011-re már a londoni alakulat 63 százalékát birtokolta, a bomba pedig akkor robbant a sajtóban, amikor 2018 nyarán kiderült, megveszi Alishar Uszmanov részesedését, így már ezzel is 90 százalék fölötti részesedésre tett szert, valamint elkötelezte magát a maradék megvásárlásán is.
Mindez azt eredményezte, hogy az Arsenal kizárólagos tulajdonosává vált egy olyan befektető, akinek üzleti modelljével nem mindig értettek egyet az emberek, noha az eredmények idővel mindig őt igazolták. Ez így volt az olyan amerikai ligákban, mint az NHL, az NFL , az AFL és az NBA, az előző idényben azonban a labdarúgás egyik legmagasabb szintjén is közel volt a siker, hiszen az Arsenalnak jó esélye volt elhódítania az angol bajnoki címet.
Stan Kroenke owned teams that now have won four championships in the past year and a half:
🏈 Rams: Super Bowl Champs (2/13/2022)
🥍 Colorado Mammoth: National Lacrosse League Champs (6/18/2022)
🏒 Colorado Avalanche: Stanley Cup Champs (6/26/2022)
🏀 Denver Nuggets: NBA Champs… pic.twitter.com/tpJKFuGAW4— Adam Schefter (@AdamSchefter) June 13, 2023
Győzteseket kovácsolt
Ha Kroenke valamit a fejébe vett, akkor azt véghez is vitte. Édesapjának egy fatelepe volt, de viszonylag szegény háttérrel kezdett bele vállalkozásai fejlesztésébe. 1983-ban egy ingatlanfejlesztő céget alapított, idővel pedig egy másik fejlesztési vállalat elnöke lett, így a két cég közös munkásságával jó néhány lakóházat és bevásárlóközpontot hoztak létre. A sikerek útjára viszont azzal lépett a legnagyobbat, hogy elvette Ann Waltont, aki a jól ismert Walmart egyik örökösnője volt, hiszen apja társalapítóként vett részt az üzletlánc megalkotásában.
Feleségével 49 éve házasságban élnek, Kroenke pedig akkor is sikeres maradt, amikor megszerzett vagyonának jelentős részét a sportba fektette. Ebben a tevékenységbe 1999-ben vágott bele, amikor megalapította a Kroenke Sports & Entertainmentet, majd szép lassan egyre több klubot szerzett meg vagy vett bennük jelentős tulajdonrészt. A történet 2000-ben kezdődött az amerikai kosárlabdaligában szereplő Denver Nuggets együttesével, amely idén története során először megnyerte az NBA-t.
Ekkoriban tette rá a kezét a Colorado Avalanche jégkorongcsapatára is, mely 2001-ben és 2022-ben is bajnoki címet ünnepelhetett az NHL-ben, de 2002-ben megvette azt a Colorado Crush nevű csapatot, amely az Arena Football League egyik szereplője volt, három esztendővel később pedig bajnoka is lett annak. 2010-re már az St. Louis Rams NFL-franchise egyedüli tulajdonosa lett, és bár sokak haragját kivívta, amikor Los Angelesbe költöztette a csapatot, az élet végül újfent őt igazolta, mivel tavaly februárban a Super Bowl éppen az otthonuknak számító SoFI Stadionban került megrendezésre, a társaság pedig győzni tudott a Cincinatti Bengals ellen.
Sikere a labdarúgásban is volt már korábban, hiszen a birtokában lévő Colorado Rapids 2010-ben megnyerte az amerikai MLS-t, de említhetnénk még a National Lacrosse League-ben szereplő Colorado Mammoth csapatát, amelyik azóta két ízben (2006, 2022) is a csúcsra jutott. Ahol tehát komoly érdekeltsége volt, ott nem kerülték el a sikerek, de az Arsenalnál egyelőre ez még várat magára.
„Folyton azt mondom, hogy ha meg akarod nyerni a bajnoki címet, folyamatosan dolgoznod kell érte. Senki nem fogja csak úgy odaadni, senki sem könnyíti meg a dolgodat.”
– állítja a sikeres amerikai üzletember.
A titok nyitja
Az ingatlanügyekben kifejezetten sikeres Kroenke a sportban is letette a névjegyét, ám nemcsak az eredmények által, hiszen bizonyos létesítmények, így például a Nuggets, az Avalanche és a Mammoth otthonaként szolgáló Ball Arena (korábban Pepsi Center) is a tulajdonában van, de a korábban már említett, alapvetően 70 ezer fő befogadására képes SoFI Stadion is szép bevételeket termel. Utóbbi a tervek szerint a 2026-os labdarúgó-világbajnokság meccsei közül is otthont adhat néhánynak, akárcsak a 2028-as Los Angeles-i nyári olimpia nyitó- és záróünnepségének is.
Ami viszont a sportra vonatkozó üzleti modellt illeti, több közös pont is megfigyelhető volt az egyes csapatoknál eszközölt változtatásokat illetően, így például az Arsenal esetében is. A squawka.com webhelye a közelmúltban összegezte a modell lényegét, ezek alapján pedig egyértelműen az alapoktól építkezett a hamarosan 76 éves üzletember.
Mindig talált egy tehetséges szakvezetőt a kispadra, aki köré megbízható stábot lehetett építeni, ha nem rendelkezett olyannal korábban, az pedig különösen fontos volt, hogy hosszú távra tervezzenek. A tehetségekre a játékosok terén is sok pénzt fektetett, főként az olyanok felfedezésébe, akikre korábban nem vetődött sok a reflektorfényből, majd idővel komoly pénzeket költött a nagyobb értékkel bíró sportolókra, miközben megváltak olyanoktól, akik már nem illettek a képbe.
forrás: arsenalconnect.com
Ugyan 2020-ban megnyerték az FA-Kupát, a legnagyobbat mégiscsak az szólt volna, ha első helyen zárnak a Premier League-ben, ám ott végül a City ünnepelhetett, noha jó ideig az Arsenal tűnt a favoritnak. A várakozás tehát tovább tart a 2004-es bajnoki győzelem óta, de mégis bizakodók lehetnek. A megszerzett gólok tekintetében is a második legjobbak voltak, a későbbi győztestől pedig mindössze öt ponttal maradtak el, ráadásul a jelenlegi időszakban is sikerült ígéretesnek tűnő szerződéseket kötniük. Ugyan Granit Xhaka távozott, de megszerezték a Chelsea-től a német válogatott Kai Havertz játékjogát, aki a kékeknél 2020 óta 32 gólig jutott. Minden bizonnyal náluk köt ki a 24 esztendős Declan Rice is, aki már 43 alkalommal ölthette magára az angolok címeres mezét, a West Ham United színeiben pedig az Európa Konferencia Ligát is megnyerte. hogy ismét Stan Kroenke modellje lesz a nyerő, akkor pedig már aligha kételkedhet bárki az üzleti modelljében. Frissítés: a cikk megjelenése óta már hivatalosan is bejelentették Declan Rice leigazolását.
We keep moving forward.
Kai Havertz is a Gunner ❤️ pic.twitter.com/76j5BStw9e
— Arsenal (@Arsenal) June 28, 2023