London a foci fővárosa: A Chelsea és az Arsenal mellett a Milwall, a QPR, a Samurai és a Deportivo otthona is

Olvasási idő: 5 perc

London a futball fővárosa, de az angol metropolisz nem csak a Premier League topcsapatainak otthona. Tradicionális, gazdag történelemmel rendelkező kisebb klubok és teljesen ismeretlen amatőr csapatok is székelnek a városban.

Kövessétek közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg:

Facebook Instagram TikTok

A Premier League gigászai

Az elérhető források alapján Londonban 144 futballklub található. Ez a szám természetesen állandóan változik. Ott van köztük a Premier League legerősebb csapatai közül néhány, de sok alacsonyabb osztályú klub is – olyanok, amelyek a profi szinttől viszonylag messze járnak. A legnépszerűbb klubokat mindenki ismeri, de London nem kizárólag róluk szól.

A Stamford Bridge-en székelő Chelsea mindmáig az egyetlen klub a városban, amely megnyerte a Bajnokok Ligáját, ráadásul rögtön kétszer, 2012-ben és 2021-ben. Ott van továbbá az Arsenal, a legutóbbi két bajnoki szezon ezüstérmese, az angol labdarúgás történetének egyik legsikeresebb klubja. Az Ágyúsok otthona korábban a legendás Highbury volt, 2006 óta pedig az Emirates Stadionban játsszák hazai meccseiket. A Premier League-érában eddig egyedül az Arsenal nyert veretlenül bajnoki címet, a 2003/04-es szezonban.

Észak-London másik nagy klubja az Ágyúsok riválisa, a Tottenham Hotspur, amely egy gyönyörű új stadionnal csábítja a szurkolókat – sokak szerint a legszebbel az egész Premier League-ben. A Tottenham talán ezért is népszerű a turisták körében, annak ellenére, hogy 2008 óta nem nyert trófeát.

A Premier League-ben jelenleg további négy fővárosi csapat szerepel: a West Ham United (hazai meccseit a London Stadionban játssza), a Fulham (Craven Cottage), a Crystal Palace (Selhurst Park) és a Brentford (Community Stadium).

Tradicionális klubok gazdag történelemmel

Egy osztállyal lejjebb, a Championshipben szerepel a Queens Park Rangers (emlékeztek még Adel Taarabtra?), a Watford és a Millwall FC. Utóbbi stadionja a The Den, amely félelmetes atmoszférájáról híres – a játékosok közül sokan egyetértenek abban, hogy ott különösen nehéz ellenfélként játszani.

A stadion a New Cross negyedben található és kapacitása nagyjából 20 ezer fő. Ha bejuttok a Millwall szentélyébe és esetleg nem szurkoltok elég látványosan a hazai csapatnak, hamarosan kellemetlen kérdésekre számíthattok a szurkolóktól, akik jó eséllyel megvádolnak majd azzal, hogy az ellenfélnek drukkoltok.

A harmadosztályban szerepel a történelem egyik legrégebbi fociklubja, az 1881-ben alapított Leyton Orient. Nemcsak maga a klub, hanem a Brisbane Road-on található stadionja is egy igazi klasszikus. A League One-ban játszik a Charlton Athletic is, amelynek otthona, a The Valley egyedülálló élményt nyújt.

Rejtett klubok Londonban

A tenisz bölcsőjében, Wimbledonban szintén fociznak, bár az ottani AFC jelenleg csak a negyedosztálynak megfelelő League Two-ban szerepel. Az ennél alacsonyabb szinten már olyan klubokkal is találkozunk, amelyek neve teljesen ismeretlen még a foci szerelmesei számára is. Ismerősen cseng például a British Airways FC vagy a Dulwich Hamlet neve?

A rendőrök saját csapata a Metropolitan Police FC, a japán lakosok klubja pedig a London Samurai Rovers nevet viseli. A spanyol gyökerekkel rendelkező lakosok közül sokan az FC Deportivo Galiciának drukkolnak, amelyet még a múlt század hatvanas éveiben alapítottak.

Ha szeretnétek egyet kirándulni Londonban, de nem hoznak lázba titeket az olyan klubok, mint a Chelsea, az Arsenal, a Tottenham és a West Ham, akkor érdemes egy kisebb klubot választani, amelyben rejlik valami különös és egyedi. Gyakorlatilag London mindegyik részéhez köthető legalább egy csapat, amely izgalmas történelemmel rendelkezik. Ha kérdésetek van, ne habozzatok megkeresni minket!