Nehéz feladat előtt a magyar férfi jégkorong-válogatott

Olvasási idő: 6 perc

Szerző: Szikora Tamás

A 2023-as A-csoportos világbajnokságon kifejezetten erős csapatokkal kell szembenéznie nemzeti együttesünknek. Persze a legjobbak között már senkit sem lehet félvállról venni, de most a korábbiaknál is nehezebb dolga lesz válogatottunknak. Íme, a legfontosabb tudnivalók leendő ellenfeleinkről.

Kövesd közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg.
Facebook és Instagram

A 2022-es évet sikeresként könyvelhette el a válogatott, hiszen 2008 és 2015 után újra sikerült kiharcolniuk a feljutást az A-csoportos vb-re. Kevin Constantine együttese a tamperei és rigai közös rendezésű tornán a világbajnoki címvédő (egyben társrendező) Finnországgal, a férfi jégkorong élmezőnyébe tartozó Egyesült Államokkal és Svédországgal, valamint olyan magasabban jegyzett csapatokkal találkozik, mint Franciaország, Dánia, Németország és Ausztria.

Dánia:

Ellenük sem lesz könnyű, noha nem tartoznak az éremesélyes országok közé. A dánoknak a 2002-es Divízió I-es tornán sikerült feljutniuk a legjobbak közé, ahonnan azóta sem lehetett kirobbantani őket. Történetük elején pedig többségében a hátsóbb régiókban szerepeltek, de szépen lassan sikerült előrébb lépniük. Mióta feljutottak az A-csoportba átélhettek már jobb és rosszabb időszakokat is, mostanában viszont fellendülőben vannak a jelenlegi szövetségi kapitány, Heinz Ehlers irányítása alatt. Tavaly első alkalommal szerepelhettek az olimpián, ahol a negyeddöntőig jutottak, a legutóbbi vb-n pedig kilencedikek lettek. A világranglistán már a legjobb tíz között járnak, komoly rutinnal rendelkeznek, Magyarország ellen pedig nem játszottak túl sokszor, de akkor többségében győzni tudtak. A legutóbbi öt meccsen háromszor nyertek rendes játékidőben, egyszer hosszabbításban, egy alkalommal pedig kikaptak tőlünk 2016-ban.

Magyarország – Dánia: május 13., szombat, 15.20

Egyesült Államok:

Az amerikaiak abszolút azon országok közé tartoznak, amelyek szinte mindig a férfi jégkorong élmezőnyét erősítették. Számukra idén sem lehet más a cél, mint a világbajnoki cím, amit eddig csupán kettő alkalommal, 1932-ben és 1960-ban hódítottak el, de a két arany mellett még kilenc ezüsttel és ugyanennyi bronzéremmel büszkélkedhetnek. A David Quinn vezette válogatott tavaly csak az ötödik lett a pekingi olimpián, de a vb-n sem jutottak előrébb a negyedik pozíciónál. Az utóbbi időben főként huszonévesekből álló kerettel utaznak, melyben a játékosok szinte mindegyike az USA-ban játszik, most viszont érkezik pár tapasztalt hokis is, mint például Nick Bonino és Casey DeSmith. A magyar válogatottal utoljára 2016-ban találkoztak, akkor szintén a világbajnokságon, ahol 5-1-re sikerült nyerniük.

Egyesült Államok – Magyarország: május 14., vasárnap, 11.20

Franciaország:

Ha csak a ranglista alapján tekintjük át a csoportot, akkor a bentmaradásért vívott harcban Ausztria ellen lehet majd a legtöbb esélyünk, de innen nézve akár a franciák ellen is lehet majd sanszunk, akik jelenleg a 13. helyen állnak a világranglistán. Teljesítményük pedig elég hullámzó volt az elmúlt időben. A 90-es években szinte mindig az A-csoportban szerepeltek, a rákövetkező évtized viszont ínséges időket hozott számukra. 2008 óta már ismét az elitben kell keresni őket, ahol többnyire a 10. hely környékén végeztek, tavaly például a 12. pozíciót szerezték meg. Jégkorongozóik között sok a légiós, Svájcban, Szlovéniában, Csehországban, Németországban, Finnországban, Norvégiában, de még az USA-ban is találunk francia válogatott sportolót. Ellenünk mostanában egészen jól szerepeltek, hiszen az elmúlt öt meccset megnyerték, legutóbb novemberben vertek meg minket hosszabbítás után 2-1-re a kispadon Philippe Bozon vezényletével, aki annak idején az NHL első francia születésű és nevelésű játékosa volt.

Franciaország – Magyarország: május 16., kedd, 19.20

Svédország:

Az Egyesült Államokhoz hasonlóan a svédeket sem szabad leírni, amikor egy világbajnokságról van szó. A világranglistán az ötödik helyen találhatók, pedig a tavalyi évük pedig nem mondható igazán sikeresnek. Az olimpián negyedikek, a vb-n pedig hatodikak lettek, persze ha nem róluk lenne szó, ezt akár előrelépésnek is elkönyvelhetnék a 2021-es kilencedik helyük után. A képet azonban árnyalja, hogy az előző évtizedben háromszor is csúcsra jutottak, összességében pedig 11 aranyat számlálnak, és akkor a rengeteg ezüst, valamint bronz még szóba sem került. Az együttest Sam Hallam irányítja, akivel hosszútávon számoltak a helyi szövetségnél. A szakember hazájában három bajnoki címig vezette a Vaxjo Lakers csapatát, a válogatottnál pedig 2026-ig szóló szerződést írt alá, ahol néhány kivételtől eltekintve 30 év körüli játékosokkal van dolga. Magyarországgal utoljára három éve találkoztak, akkor 4-3-ra győztek egy barátságos találkozó alkalmával.

Magyarország – Svédország: május 18., csütörtök, 15.20

Finnország:

Rögtön a svédek elleni mérkőzés után jön egy igazán bombasztikus formában lévő nemzet. A finnek a közelmúltban eléggé belelendültek az éremgyártásba, miután a legutóbbi három alkalommal döntősök voltak, kétszer pedig győzni tudtak. Tavaly ráadásul a negyedik világbajnoki cím megszerzése mellett még az olimpiáról is elhozták az aranyat, amire korábban egyszer sem volt példa történetük során. Ezek után aligha meglepő, hogy simán vezetik a világranglistát. Játékosaik közül a többség itt is légiós, főként svéd, svájci, és amerikai csapatokban, de van olyan is, aki Kanadában játszik. Hacsak nem látunk meglepetést, akkor ők a világbajnokság legnagyobb favoritja, így ebből következően az ellenük lefolytatott összecsapás a magyaroknak sem lesz sétagalopp. Túl szép emlékeink amúgy sincsenek róluk, a legutóbbi két alkalommal ugyanis sima vereséget szenvedtünk ellenük.

Magyarország – Finnország: május 19., péntek, 15.20

Németország:

A németek a kezdeti időkből két ezüsttel és egy bronzzal rendelkeznek, míg az olimpiákon pont fordított az arány. Utóbbiakhoz tegyük hozzá, hogy az ezüstérmet 2018-ban szerezték, és közelmúltban jelentősen fejlődtek. A világbajnokságokon az elmúlt három eseményen mindannyiszor a legjobb tízben végeztek, míg 2021-ben a negyedikek lettek. Tavaly kissé szerényebben szerepeltek, mivel az olimpián csak egy tízedik, a vb-n pedig egy hetedik hely jött össze nekik, de ez nem jelenti azt, hogy máris le kellene írni őket. Az utóbbi években elért eredmények már Toni Söderholm vezetése alatt születtek meg, aki továbbra is a válogatott élén maradt, a papírforma alapján pedig jó esélyük van arra, hogy a negyeddöntőbe jussanak. Ehhez valószínűleg a dánokkal lesznek majd versenyben az előzetes latolgatások szerint, de a néhol kimagasló teljesítményüket látva, akár többre is képesek lehetnek. A magyar válogatott legutóbbi A-csoportos részvétele során is belefutott a németekbe, akkor 4-2-re kaptunk ki.

Németország – Magyarország: május 21., vasárnap, 15.20

Ausztria

Amennyiben hinni lehet az előzetes jóslatoknak, akkor könnyen lehet, hogy az osztrákok elleni zárómeccs sorsdöntő lehet a kiesés elkerülésének szempontjából. Hozzánk ők állnak a legközelebb a világranglistán, öt hellyel megelőzve minket, ám ez korántsem jelenti azt, hogy gyengék lennének. A két válogatott elég jól ismerheti egymást, hiszen viszonylag sűrűn találkoztak, Tavaly decemberben például kétszer is. Leendő világbajnoki ellenfelünk hozzánk hasonlóan liftezni szokott az A-csoport és a Divízió I között, igaz rájuk többször mosolygott a szerencse. 2022-ben a 12. helyen sikerült kiharcolniuk, hogy most is a nagyok között legyenek, egy szinte teljes egészében Ausztriában edződő csapattal. Náluk hét légiós fedezhető fel, akik svéd, valamint svájci földön sportolnak, de a szövetségi kapitányuk, Roger Bader is Svájcból érkezett. A szakember 2019 óta irányíthatja az osztrákokat.

Ausztria – Magyarország: május 22., hétfő, 19.20

forrás: Vörös Dávid / MJSZ