5 perc olvasás
Szerző: Szikora Tamás
Október 29-én jön az összecsapás, amivel valószínűleg azok is képben vannak, akik nem követik szorosan a magyar élsport eseményeit. A klubok közötti rivalizálás jó néhány sportágban jelen van, különösen a labdarúgásban, ahol a csapatok formáját látva ezúttal egy igazán parázs csatára számíthatunk. Cikkünkben körbejárjuk, honnan is ered a felek közötti ellentét, egyúttal kifejtjük, miért lesz különösen fontos a következő találkozó.
Kövessétek közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg.
Facebook és Instagram
Nem mindig voltak ellenségek
A két csapat közül a lila-fehér színeket magára öltő Újpest alakult meg hamarabb 1885-ben, míg a zöld-fehér színeket viselő Ferencvárosi Torna Club 1899-ben. Utóbbi egyesület egy évvel később már a Magyar Labdarúgó Szövetség létrejöttének kezdeményezője volt, illetőleg rögtön az élvonalban kezdhettek az 1901-ben létrejött magyar bajnokságban. Ez akkor még csak öt csapatot számlált, míg a másodosztály nyolcat, ahová az Újpest is bekerült. Utóbbi mondhatni vidéki csapatnak számított, mivel csak 1950-ben csatolták a fővároshoz.
Itt még nem igazán voltak riválisok, mert bár a Fradi a kezdeti években szinte egyből sikeressé vált, az Újpestnek a 30-as évekig kellett várnia az áttörésre. A lilák az első bajnoki aranyat az 1929-1930-as szezon végén ünnepelhették, az ezt követőn tíz évben újabb négy címet zsebeltek be. Itt a felek már sokkal inkább egyenrangúak voltak, ami persze az ellentéteket is szülte. Mivel az UTE sokáig vidéki csapatként volt a köztudatban, a zöld-fehérek szurkolói közül sokan lenézték őket, ám az igazán ellenséges hangulat nem emiatt robbant ki, erről javarészt az akkori politikai helyzet tehetett.
1950-ben erős állami kontroll alá került a magyar labdarúgás is, ami a nevekre is hatással volt. A Ferencvárosból ekkor ÉDOSZ SE lett, később ezt Budapesti Kinizsire módosították, az UTE pedig felvette az Újpesti Dózsa nevet. Utóbbit ezek után a Belügyminisztérium csapataként bélyegezték meg, mivel a politikai vezetés kvázi a rendőrség csapatának minősítette őket, ami sajnos komolyan rontott a hírnéven.
Mivel eközben a Fraditól 1956-ig a név mellett a szokásos színeket is elvették, plusz Kinizsi Pál hadvezéri alakjával sokak szemében az ellenállást jelentették, egyre több ember szimpátiáját nyerték el. Ezen nem segített az sem, hogy az Újpest éppen ekkor élte aranykorszakát, majd a sebeket tovább mélyítette, amikor itthon elkezdett kibontakozni az ultramozgalom, ami felerősítette a gyűlölködést és rengeteg szurkolói összecsapáshoz vezetett. Utóbbiak szerencsére már nagyon ritkák, de a meccseken tapasztalt fantasztikus hangulat mellett érezhető, hogy a két csapat rajongótábora finoman szólva sem kedvelik egymást.
forrás: Copa90 Stories Youtube csatorna
Igazolások, aminek nem örültek a szurkolók
Mielőtt rátérnénk a jelenre, történelmi visszatekintésünk során muszáj kiemelnünk azt az időszakot, amikor viszonylag sokszor fordult elő, hogy valaki bátor módon a Fradiból az Újpestbe igazolt, esetleg fordítva. Ismerve a csapatok közötti ellentétet ez merész húzás volt, főként a 90-es években, amikor a már említett ultramozgalom jelentősen teret nyert magának. Wukovics László 1994-ben húzott lila-fehér szerelést, noha előtte hat évig a Ferencvárost szolgálta, ráadásul az adott évben gólokat is rúgott korábbi munkaadójának. Szűcs Lajos a Ferencváros ifi csapatából távozott, mivel munkába kellett, hogy álljon, viszont az Újpest megkereste, hogy segítsen az ificsapatnak. Végül aztán eligazolt Kaiserslauternbe, majd kevés játéklehetőség miatt a Ferencváros jelentette számára a következő állomást. Az újpestiek nem örültek Kecskés Zoltán átigazolásának sem, aki éppen jókor váltott, hiszen a BL-csoportkörbe jutó Fradinak is tagja volt 1995 őszén. Szintén a győztesek oldalára akart állni 1998-ban Miriuta László, aki a frissen bajnoki címet nyert Újpesthez ment volna, ám sokat nem szerepelt náluk, mivel a csapatok képtelenek voltak megegyezni az átigazolás díjában, így az UTE csak külön engedéllyel játszathatta a BL-selejtezőben, hazai terepen pedig nem is szerepelhetett.
Összességében a Fradi a sikeresebb
Amennyiben az örökmérleget nézzük, a bajnokikon eddig 237 alkalommal találkozott ez a két csapat, a meccseken pedig 61 alkalommal ünnepelhetett az Újpest, szemben a Ferencváros 115 sikerével, míg döntetlent 62 esetben láthatott a közönség. A lila-fehérek utoljára 2015 decemberében diadalmaskodtak a nagy rivális ellen, így tehát nyilván fűtheti őket a visszavágás vágya, akár egy csattanós válasszal is, amire nem egyszer volt már példa a történelemben.
A Ferencváros 21. századi történelmét tekintve egyedülálló szériát épít jelenleg. A 2018-19-es szezon óta mindig bajnokok lettek, eközben pedig 2019 óta folyamatosan jelen vannak valamelyik európai kupa csoportkörében. Jelenleg éppen az Európa Konferencia Ligában játszanak, itthon pedig mindössze egyetlen vereséget gyűjtöttek be. Ezzel természetesen az élen vannak az OTP Bank Ligában, és bár a szezon elején kissé nehézkesen állt össze a csapat, amit a Klaksvík elleni BL-selejzetős kudarc is bizonyított, az edzőváltások ellenére újra domináns focit játszanak. Sztanyiszlav Csercseszovnak mennie kellett, helyét előbb Máté Csaba vette át, akivel igazán jól szerepeltek, a vezetőség viszont Dejan Stankovićnak szavazott bizalmat, akivel eddig veretlenek.
Bár nemzetközileg nem érdekeltek, Nebojsa Vignevic együttese sem panaszkodhat. Az Újpest legnagyobb sikere a közelmúltban a 2021-es Magyar Kupa győzelem volt, idén viszont ismét figyelemreméltóan szerepelnek. Jelenleg a harmadik helyen állnak a bajnokságban mindössze két vereséggel, amiből egyet az éppen előttük helyet foglaló Pakstól szenvedtek el. A Fraditól is csak két pontra állnak, gólerős játékosok pedig mindkét oldalon vannak. Varga Barnabás nyolc gólnál tart a bajnokságban, míg az Újpestnél Matija Ljujic öt találattal a házi gólkirály. Minden adott tehát ahhoz, hogy az utóbbi évek egyik legjobb derbijét láthassuk.
forrás: Ferencváros Torna Club – Fradi Média Youtube csatorna
Legemlékezetesebb mérkőzések
Újpest – Ferencváros 6:0 (2010. szeptember 11.)
A hatgólos győzelmek nagy slágernek számítanak a két csapat rangadóin. Az első három alkalommal mindannyiszor az FTC nyert ennyivel, először 1907-ben, majd 1914-ben és 1918-ban is. A csattanós válaszra sokat kellett várni az Újpest részéről, amely 2010 őszén intézte el 6:0-val a Fradit. A meccs egyfajta kegyelemdöfésnek is beillett, hiszen 2004 májusától, 2011 tavaszáig a zöld-fehérek képtelenek voltak legyőzni ellenfelüket.
forrás: soproniliga Youtube csatorna
Újpest – Ferencváros 0:6 (2022. szeptember 4.)
Majdnem pontosan 12 esztendővel később újfent a Ferencváros rúgott hatot az Újpestnek, ráadásul ezt a Megyeri úton tették, ahol annak idején belefutottak a fentebb említett nagy vereségbe. A zöld-fehérek ezzel történetük legnagyobb különbségű győzelmét aratták, ha az idegenbeli sikereket vesszük alapul.
forrás: M4 Sport Youtube csatorna
Ferencváros – Újpest 2:1 (2022. április 24.)
Az utóbbi néhány évben több sorsdöntő meccset is játszottak egymással a felek. Ebből az egyikre tavaly tavasszal került sor, amikor a Fradi az Újpest ellen biztosította be a bajnoki címét egy elég drámai végjátékban. A vezetést a vendégek szerezték meg, majd a hazaiak fordítottak, de még így sem lehettek biztosak a dolgukban, mivel az utolsó percekben Dibusz rosszul mozdult ki a kapuból, Croizet pedig kiegyenlített, ám öröme nem tarhatott sokáig. A gólt a videóbíró döntése nyomán érvénytelenítették, ez pedig az FTC bajnoki aranyát jelentette.
forrás: M4 Sport Youtube csatorna
Újpest – Ferencváros 0:1 (2016. május 7.)
Egy Újpest-Fradi mindig izgalmas, főként akkor, ha arra egy kupa fináléjában kerül sor. 2016-ban a Magyar Kupa döntőjében játszott egymással a két patinás együttes, a pályaválasztó pedig ugyan az Újpest volt, mégis az FTC volt otthon, mivel a Groupama Aréna volt a döntő helyszíne. Itt a mérkőzés sokáig kiegyenlített játékot hozott, végül a 79. percben Gera Zoltán fejese döntött.
forrás: Olivér Király Youtube csatorna