Olvasási idő: 5 perc
A madridi Santiago Bernabéu a történelem egyik legsikeresebb futballklubjának stadionja. Egy szentély, amely a nagyszabású felújítás után az egyik legszebb az egész világon, és még véletlenül sem csak a futballszurkolókat képes elcsábítani. Hogy mitől ennyire különleges? Cikkünkből kiderül.
Kövessétek közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg:
Fantasztikus élmények az acéllemezek mögött
A stadion külsejét rozsdamentes acéllemezek borítják. Ezek az enyhén ívelt lemezek rejtik el a régi betonszerkezetet. Az építészek kreativitásának köszönhetően a Real Madrid multifunkcionális stadionja nemcsak behúzható tetővel, hanem behúzható gyepszőnyeggel is rendelkezik. Ha látná a róla elnevezett arénát Santiago Bernabéu, a klub korábbi játékosa és elnöke, biztosan leesne az álla. A Habfehérek tehát királyokhoz méltó stadionnal rendelkeznek Madrid szívében.
A 2019 és 2024 közötti felújítás több mint 1 milliárd eurót emésztett fel, a renovációt a JPMorgan and Bank of America finanszírozta. Az első szakasz 2021 szeptemberében fejeződött be, amikor a csapat 560 járvány sújtotta nap után visszatérhetett a Santiago Bernabéuba ideiglenes otthonából, az edzőközpontban található Alfredo Di Stéfano Stadionból. Ezután jött a felújítás második szakasza, amely 2023 szeptemberében zárult. A teljesen felújított stadionban ekkor került sor az első mérkőzésre, amelyen a Real Madrid a Getafe ellen játszott. A felújítással több mint 80 ezer néző lett a befogadóképesség, a háromezer új ülőhely jelentős része a VIP- és a társalgó részlegben található. Az új Bernabéu 2024 szeptemberében már elnyerte a világ legjobb stadionja díjat a World Football Summit (WFS) szavazásán.
A behúzható gyepszőnyeg tároláskor egy hatszintes föld alatti szerkezetbe süllyed. Ott ugyanúgy lehetőség van a gyep öntözésére és ultraibolyás megvilágítására, aminek köszönhetően megőrizhető a minősége.
Legendák nyomában
A Bernabéu melletti sétányon a látogatók megismerkedhetnek a világ egyik, ha nem legsikeresebb klubjának történelmével. A Legendák sétányát 2008-ban hozták létre, jelenleg összesen 29 szobrot és több mint 70 emléktáblát tekinthetünk meg a legendás Real-focistákról és a klub mérföldköveiről. Természetesen klubmúzeum is van, hiszen van mit kiállítani: a Real rekordszámú, 15 alkalommal nyerte meg a BEK-et és a Bajnokok Ligáját, a bajnokságot 36-szor, a Copa del Rey-t pedig 20-szor.
A stadion most is az eredeti, 1947-ben épült helyén található. Az akkori klubelnök, Santiago Bernabéu érdeme volt, hogy az öreg Chamartín Stadionból új helyre költözött a klub. Az új aréna 1954-re érte el a csúcsnak számító, 125 ezres befogadóképességét, három évvel később pedig a Real Madrid már itt védhette meg címét a BEK-ben. Azóta a stadion még négyszer volt a legrangosabb európai kupasorozat fináléjának házigazdája, emellett 1964-ben az Eb-döntőnek, 1982-ben pedig a világbajnoki finálénak is otthont adott. A Copa Del Rey döntőjét eddig összesen 36-szor rendezték itt. A Bernabéuban szerelték fel 1992-ben Spanyolország első, stadionba gyártott óriáskivetőjét, amelynek felülete 96 négyzetméter.
Nehezen találunk még egy helyet, amelyet ennyi legendás játékos nevezett az otthonának: Alfredo Di Stéfano, Puskás Ferenc, Raymond Kopa, Paco Gento, Zinédine Zidane, Raúl, Iker Casillas, Luis Fígo, Roberto Carlos, a brazil és a portugál Ronaldo egyaránt, Sergio Ramos, Karim Benzema, Luka Modric és még hosszasan lehetne sorolni a neveket.
Tények és érdekességek a klub történelméből
- Az első mérkőzést 1947. december 14-én rendezték a stadionban, a Real Madrid 3:1-re verte a portugál Belenensest.
- Az első villanyfényes meccset 1957 májusában játszotta a Real a stadionban a brazil Sport Recife ellen.
- 1964-ben Spanyolország a Szovjetúniót legyőzve a Bernabéuban nyerte meg az Európa-bajnokságot.
- II. János Pál pápa 1982-ben 100 ezer ember előtt tartott szentmisét a stadionban.
- A Bernabéuban található klubmúzeumnak évente több mint 1 millió látogatója van, amivel a Prado és a Reina Sofía Múzeum után a harmadik legkeresettebb hely egész Madridban. Bevételek szempontjából viszont a Real múzeuma áll az első helyen.
Magyar vonatkozású érdekességek
Puskás Ferenc 1958 és 1966 között játszott a Real Madridban, ezalatt a klub egyik legnagyobb legendájává vált. A spanyol ligát ötször, a kupát egyszer, a BEK-et pedig háromszor hódította el a Királyi Gárdával. A Real hivatalos oldala szerint Puskás bal lába a legjobb, amelyet a stadion valaha látott.
Nem csak Puskás Ferenc hagyott óriási nyomot maga után Madridban. Kevesen tudják, de a Real története első bajnoki címét az 1930/31-es szezonban egy magyar vezetőedző irányításával, Hertzka Lipóttal szerezte meg – ráadásul veretlenül.
1935-ben három magyar játékosa is volt a Real Madridnak: Alberti Gyula, Buzássy Ferenc és Kelemen Vilmos. Alberti volt az első légiós kapus a Real történetében.
1958-ban a Real Madrid a Vasassal csapott össze a BEK elődöntőjében. A Királyi Gárda odahaza 4:0-ra győzött, a visszavágót a Vasas nyerte 2:0-ra. Utóbbi meccsen született a legelső magyar klubsiker a Real Madrid ellen.
Az 1981-es BEK-döntőben a Real Madrid 1:0-ra kikapott a Liverpooltól. A mérkőzésnek Palotai Károly révén magyar játékvezetője volt.