Olvasási idő: 4 perc
Minden világbajnoki mérkőzés előtt elhangzik a két ország himnusza. A tévében nézni erőteljes és magával ragadó, élőben átélni pedig varázslatos és felejthetetlen élmény. Egy labdarúgó világbajnokság nem lenne ugyanaz nemzeti himnuszok nélkül, de az utóbbi évtizedekben előtérbe kerültek olyan dalok is, amelyek a rendező ország tradícióit és stílusjegyeit bemutatva az esemény hangulatát igyekeznek eljuttatni az emberekhez.
Kövesd közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg.
Facebook és Instagram
Kinek van a legrégebbi himnusza?
Nem könnyű belemélyedni az egyes válogatottak himnuszainak történetébe, mivel az adott nemzetet szimbolizáló dalok sokszor változtak az évtizedek során. Voltak idők, amikor nem játszották őket a versenyeken, de szerencsére ez már a múlté. A jelenlegi résztvevők közül a hollandok rendelkeznek a legrégebbi himnusszal, amit hivatalosan 1932 óta használnak. A Wilhelmus című dal viszont sokkal korábban, 1569 és 1572 között íródott, és összesen 15 versszakot tartalmaz.
Vannak persze gyorsabb és lassabb tempójú nemzeti himnuszok. Némelyek egészen varázslatos és emlékezetes szöveggel bírnak (már csak ezért is érdemes lefordítani őket, hogy jobban megértsük), némelyekben azonban még csak egy szó sem hangzik el. A leghíresebb példa erre a spanyolok nemzeti himnusza, a Marcha Real (Királyi menet) című dal. Mindenesetre kijelenthetjük, hogy minden himnusz gyönyörű, óriási jelentőséggel bír az adott nemzet számára.
forrás: alamy.com – spanyol játékosok hallgatják a himnuszukat a 2018-as világbajnokságon
Ezért azt javasoljuk Önnek, hogy a katari világbajnokság idején figyelje meg a különböző kontinensek himnuszait és azok különbségeit. A dél-amerikai vagy afrikai dalok például teljesen másként hatnak, ami természetesen a történelemnek is köszönhető, és ez igaz az európai vagy ázsiai himnuszokra is. Egy kicsit talán kár, hogy a szenvedélyesen “éneklő” olaszok nem jutottak el Katarba. S persze mind szerettük volna hallani a magyar himnuszt is…
Halhatatlanná vált vb dalok
Az 1990-es világbajnokság óta mindegyik tornának saját himnusza is van. Akkoriban az Un’estate italiana című dal volt, míg négy évvel később az Amerikai Egyesült Államokban ez a szerep a Glorylandé volt. 1998-ban Franciaországban Ricky Martin szórakoztatta a nagyérdeműt, a La Copa de la Vida (magyarra fordítva Az élet kupája) című dalával. Ahogy teltek az évek, úgy nőtt a lelkesedés az ilyen jellegű dalok iránt, így aztán mára kultikussá váltak.
forrás: okayafrica.com – K’naan az ikonikus Jabulani labdával
Ami a rendezvényekre készült himnuszok közötti versenyt illeti, a legikonikusabb mindenképp a 2010-es dél-afrikai világbajnokság volt. Ekkor jelent meg K’NAAN, szomáliai-kanadai énekes Wawin’ Flag című halhatatlan dala, amelyet Shakira követett a Waka Waka (This Time For Africa) című slágerével. Mindkét dalt a mai napig hallgatják a futballszurkolók, hiszen óriási érzelmek vannak bennük. Így aztán nem csoda, hogy több százmilliós vagy milliárdos lejátszási statisztikájuk van a különböző zenei streaming platformokon.
2014-ben Brazíliában a We Are One, míg négy évvel ezelőtt Oroszországban a Live It Up szórakoztatta az embereket. És mi a helyzet idén? A bajnokság hivatalos himnusza a Hayya Hayya, amelyet Trinidad Cardona, Davido és AISHA írt. Egyébként a cím angolul azt jelenti, hogy “Better Together” (magyarul: Jobb együtt).
A 2022-es vb hivatalos himnusza (Forrás: Youtube/fifa):
Az arab „hayya, hayya” kiáltás lefordítva azt jelenti, hogy „gyerünk, gyerünk”, és Katarban ebben az időszakban rendszeresen hallható is. A himnuszok ünnepélyességet és komolyságot kölcsönöznek a világbajnokságnak. Egy ilyen esemény pedig megérdemli ezt a komolyságot, elvégre csak négyévente kerül megrendezésre. Ha pedig egy vb dal nagy sikerrel jár, előadójával együtt halhatatlanná és klasszikussá válik; ha viszont nem, akkor nem valószínű, hogy valaki aktív pályafutása során kap még egy esélyt.