Olvasási idő: 3 perc
Szerző: Szikora Tamás
A tenisz Grand Slam-tornák mindegyike különleges valamiért, ám az angliai esemény az összes közül kiemelkedik egyedi jellemzői miatt. Ehhez tegyük még hozzá, hogy egy igazán fordulatos szezon elébe nézünk, szóval van néhány érvünk amellett, hogy a wimbledoni eseményeket a helyszínen tekintsék meg a sportág rajongói.
Kövesd közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg.
Facebook és Instagram
A legrégebbi és leghagyományosabb esemény a tenisz világában
Azt mondják, haladni kell a korral, Wimbledonban azonban ezt egészen máshogy gondolják. Jelenleg talán az egyetlen olyan sportverseny a világon, ahol komolyan tartják a hagyományokat, ezt pedig mindenki mástól is elvárják, mivel ez a rendezvény egyik vonzereje. A játékosok csak tiszta fehér szerelésben léphetnek pályára, amire a bírák és a szervezők is kínosan ügyelnek, akárcsak a tradicionális wimbledoni színek, a lila és a sötétzöld megjelenítésére a pályákon.
A hagyományokhoz való efféle ragaszkodás nem véletlen, hiszen a történelem legrégebbi teniszversenyéről beszélünk, amelyet 1877-ben rendeztek meg először, igaz akkor még csak a férfiaknak. A sportolók számára kötelező fehér viselet (az alsóneműt beleértve) is innen ered, mivel annak idején ezzel a játék felsőbbrendűséget is jelezték, ráadásul az izzadság sem volt annyira észrevehető, mint a színes ruháknál, és bár ma már vita tárgya, hogy miért nem lehet modernebb irányba elmenni, egyelőre még mindig élnek ezek a szabályok.
forrás: slazengerheritage.com /kép: J. Parmley Paret – négyes döntő 1897-ben
Mivel ez az egyetlen füves pályán rendezett Grand Slam az évben, így a játéktér talaját is elképesztő módon rendezgetik. A megfelelő mértékben szellőztetik, időben vetik el benne a magokat és mindig meghatározottan nyolcmilliméteres méretre vágják vissza, miután megnőtt és megerősödött fű. Utóbbi valójában nem egyszerű fűmagkeverékből, hanem 2001 óta már évelő rozsból áll, melynek lényege, hogy kevesebb törődést igényel a gyepszőnyeg, ráadásul a labdák is jobban pattannak rajta.
A helyszínnel kapcsolatban kiemelendő még a versenyeknek helyt adó All England Lawn Tennis and Croquet Club pályáit körülvevő hangulat is. Azok ugyanis, akik nem jutottak be a mérkőzésekre, esetleg egy kötetlenebb, piknik hangulatú időtöltésre vágynak, a centerpálya oldalán lévő hatalmas kivetítőn is megtekinthetik a találkozókat a Henman Hill néven ismert domboldalon. Ez a szurkolók egyik közismert helye, ahol a sajtó képviselői is tiszteletüket teszik a legtöbbször, vagyis mindenképpen érdemes eltölteni itt egy kis időt még akkor is, ha megvan a jegyünk a lelátókra.
forrás: trip.com
Vajon megállítható lesz Novak Djokovic?
A szerb játékos tavaly elég nagy kálvárián ment keresztül a koronavírus okozta szabályok miatt, ám Wimbledont még így is behúzta. Djokovic 2018 óta verhetetlen itt, összességében pedig már csak egy győzelemre van attól, hogy utolérje a trófeák számában az előző esztendőben visszavonult Roger Federert, aki nyolcszor ért fel a csúcsra Angliában. A 35 éves klasszis eddig összesen hétszer tudott itt nyerni, és most is esélyes lesz, igaz a meglepetés mindig benne van a pakliban.
forrás: www.wimbledon.com
Rafael Nadalt, ha elindul, a sérülései ellenére sem szabad leírni, amit egy évvel ezelőtt is bebizonyított párszor, de a legrutinosabb játékosok közül Andy Murray is lenyűgöző teljesítményt nyújtott a korábbi csípőproblémái ellenére, vagyis nem elképzelhetetlen, hogy egy szép eredménnyel örvendezteti meg honfitársait. Ehhez tegyük még hozzá, hogy a fiatalok közül már többen is villantani tudtak, Carlos Alcaraz már volt világelső és US Opent is nyert, amit Daniil Medvedev is elmondhat magáról, füves pályán viszont mostanáig nem bizonyítottak. Rajtuk kívül még Stephanos Tsitsipasra, Casper Ruudra és Holger Rune-re is érdemes lesz odafigyelni.
Ismét elmarad a címvédés?
Míg a férfiak mezőnyében már jó néhány éve egy ember uralja Wimbledont, a hölgyeknél egészen más a helyzet. Legutoljára Serena Williams tudott egymás után kétszer diadalmaskodni, a rutinos amerikai pedig utána még kétszer döntős volt, a győztes személye viszont 2017 óta folyamatosan változik. Azóta Garbine Muguruza, Angelique Kerber, Simona Halep, Ashleigh Barty és Elena Rybakina is megtapasztalta, milyen érzés trófeát szerezni a sporttörténelem egyik legkiemelkedőbb eseményén.
forrás: www.wimbledon.com
Ami érdekes, hogy Rybakina jó formában kezdett idén, miután az idény első GS-tornáján Melbourne-ben képes volt legyőzni a 2023-as esztendőt világelsőként indító Iga Swiateket, akivel egyébként szintén számolni kell majd. Szintén vonatkozik ez a fentebb sorolt korábbi győztesekre, a tavalyi második helyezett Ons Jabeurre, valamint néhány olyan játékosra, aki a ranglistán nem volt igazán előkelő helyen az Australian Open előtt, mégis elismerésre méltóan játszottak. Victoria Azarenka, Jelena Ostapenko, és Karolina Pliskova pont ilyen, de Emma Raducanu nevét se felejtsük ki, mivel a fiatal brit már nyert US Opent, ha pedig elkapja a fonalat, akkor hazai pályán alkothatna nagyot.
Utolsó pár szabad hely: Wimbledon (repülőút 2 éjszakára) 159.000 forinttól